هش هدف چیست ؟

هش هدف چیست ؟

هش هدف (Target Hash) عددی است که هدر بلاک هش شده باید کمتر و یا مساوی با آن باشد تا یک بلاک جدید ایجاد شود . هش هدف در تعیین میزان پیچیدگی عبارت ورودی استفاده می شود و می تواند به منظور اطمینان از پردازش کار آمد بلاک ها تنظیم شود .

مفهوم هش هدف

ارزهای دیجیتال به استفاده از بلاکچین هایی که شامل تاریخ تراکنش ها می شوند ، متکی هستند و توسط رشته ای از اعداد یا حروف هش یا رمزگذاری می شوند . هشینگ شامل گرفتن رشته ای از داده ها با هر طول و عبور آن از الگوریتم هش برای تولید خروجی با طول ثابت است . بخاطر مسائل امنیتی ، صرف نظر از اینکه ورودی بزرگ باشد یا کوچک ، خروجی همیشه باید یک طول یکسان داشته باشد .

رمزگشایی و رمزگذاری بلاک چین به فرایند استخراج مربوط می شود ، فرایند استخراج یعنی استفاده از رایانه ها برای اجرای الگوریتم های هشینگ برای پردازش و تایید جدیدترین بلاک ها . شبکه کریپتوکارنسی مقدار هش هدف را تعیین می کند و ماینرها سعی می کنند با آزمایش تمام مقادیر ممکن ، این مقدار را مشخص کنند .

فایل Header شامل شماره بلاک ، زمان سنج ، هش مورد استفاده در بلاک قبلی ، هش ریشه مرکل ، عدد تصادفی (nonce) و هش هدف می باشد . یک بلاک با هش کردن محتویات بلاک و اضافه کردن یک رشته تصادفی از اعداد (nonce) ایجاد شده و مجدداً بلاک هش می شود . اگر هش توسط شبکه قبول شود ، آن بلاک به بلاک چین اضافه می شود . فرایند آزمون و خطا برای حدس زدن (nonce) در بلاک چین هایی که بر پایه فرایند اثبات کار ساخته شده اند ، استفاده می شود و ماینری که بتواند هشی را پیدا کند که توسط شبکه مورد قبول واقع شود پاداش دریافت می کند .

هش مورد نظر برای بیت کوین یک عدد ۲۵۶ بیتی است که می توان آن را در قسمت بلاک پیدا کرد. استخراج بلاک ، ماینر را ملزم به تولید یک عدد تصادفی (nonce)  می کند که پس از هش شدن ، کمتر یا مساوی با مقدار استفاده شده در جدیدترین بلاک مورد قبول شبکه بیت کوین خواهد بود . این عدد بین ۰ (کوچکترین گزینه) و ۲۵۶ بیت (بزرگترین گزینه) است ، اما بعید است که نزدیک ۲۵۶ یعنی بیشترین عدد باشد  . از آنجا که هش هدف ممکن است عدد بزرگی باشد ، یک ماینر باید تلاش های زیادی را برای پیدا کردن یک هش که توسط شبکه مورد قبول واقع شود باید انجام دهد . یک ماینر ناموفق باید منتظر بلاک بعدی بماند ، و این باعث می شود که ماینر ها برای پیدا کردن سریع تر هش صحیح با هم رقابت فشرده ای داشته باشند .

 هش هدف بصورت دوره ای تنظیم می شود . توابع هش مورد استفاده برای تولید هدف جدید دارای ویژگی های خاصی است که برای ایمن سازی بلاک چین (و ارز های دیجیتال) طراحی شده است . مقدار هش یک عبارت قطعی است ، به این معنی که هر بار که از ورودی مشابه استفاده می شود ، همان نتیجه به دست می آید . همچنین تغییر حتی یک قسمت بسیار کوچک در فایل ورودی باعث می شود که هش تولید شده در خروجی کاملا تغییر کند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.