هش (Hash) چیست ؟

هش (Hash) چیست ؟

هش تابعی است که ورودی آن حروف و اعداد و خروجی آن عبارت رمزگذاری شده ی ورودی با طول ثابت می باشد . هش با استفاده از یک الگوریتم ایجاد می شود و برای مدیریت ارزهای دیجیتال در بلاکچین ضروری است .

یک هش چگونه کار می کند ؟

هش (Hash) چیست ؟زیر ساخت اصلی ارزهای دیجیتال ، بلاکچین می باشد که بر پایه ی یک دفترکل توزیع شده است که از به هم متصل شدن بلاک هایی که شامل اطاعات تراکنش ها است ، تشکیل شده است .  بلاک چین فقط شامل تراکنش های معتبر است و از تقلب در تراکنش ها و دو بار خرج کردن جلوگیری می کند . در واقع مقدار ارزهای دیجیتال یک سری اعداد و حروف است که به داده های اصلی شباهت ندارند و به آن هش می گویند . استخراج ارز های دیجیتال شامل کار با این هش است .

عملیات هش کردن نیاز به پردازش داده ها از یک بلاک از طریق یک عملکرد ریاضی دارد ، که منجر به ایجاد یک خروجی با طول ثابت می شود . استفاده از یک خروجی با طول ثابت باعث افزایش امنیت می شود زیرا هرکسی که سعی در رمزگشایی هش دارد ، نمی تواند با دیدن طول خروجی متوجه این بشود که رشته ی ورودی کوتاه بوده است یا بلند .

هش (Hash) چیست ؟حل کردن هش با داده های موجود در سربرگ بلاک (Block Header) شروع می شود و در واقع حل کردن یک عملیات پیچیده ریاضی است . هر هدر بلاک شامل یک شماره ورژن ، یک زمان سنج ، هش مورد استفاده در بلاک قبلی ، هش از ریشه مرکل ، “nonce” و هش هدف است .

ماینرها روی تولید nonce های تصادفی تمرکز دارد . این شماره به محتوای هش موجود در بلاک قبلی اضافه شده که در نهایت منجر به استخراج آن بلاک شده است . اگر این هش جدید کمتر یا مساوی با هش هدف باشد ، این هش توسط سیستم پذیرفته می شود ، پاداش داده شده و این بلاک به شبکه بلاک چین اضافه می شود .

فرآیند اعتبارسنجی برای تراکنش های بلاک چین به داده های رمزگذاری شده با استفاده از هش الگوریتمی وابسته است .

برای حل کردن یک هش ، ماینرها باید مشخص کنند که چه عبارتی را به عنوان nonce استفاده کنند ، که خود همین موضوع به تعداد بسیار زیادی آزمون و خطا نیاز دارد و دلیل این امر این است که nonce یک رشته تصادفی است . بسیار بعید به نظر می رسد که یک ماینر در اولین آزمایش با موفقیت  نتیجه بگیرد ، قطعا یک ماینر باید رشته های بسیار زیادی را تست کرده تا یکی از آن ها تایید شود . هر چه سختی شبکه استخراج بیشتر باشد ، تولید یک بلاک جدید مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید .

نمونه ای از هش

هش کردن  بدان معنا است که عبارت هش شده ی کلمه “سلام” با عبارت هش شده برای جمله ی “من به فروشگاه می روم” برابر باشد . عملکردی که برای تولید هش استفاده می شود ، قطعی است ، بدین معنی که هر بار که از ورودی مشابه استفاده می شود ، همان نتیجه را به دست می آورد . این موضوع همچنین تعیین ورودی را دشوار می کند (مربوط به فرآیند استخراج) ، همچنین باعث می شود تا تغییرات ناچیز در ورودی یک عبارت ، باعث ایجاد یک هش کاملا جدید شود .

پردازش توابع هش مورد نیاز برای رمزگذاری بلاک های جدید ، نیاز به قدرت پردازش بسیار زیاد کامپیوتری دارد که می تواند پرهزینه باشد . برای جذب افراد و شرکت ها ، برای استخراج ارزهای دیجیتال (که به آنها ماینر گفته می شود) ، شبکه های کریپتوکارنسی به آن ها توکن های ارزهای دیجیتال جدید و کارمزد انجام تراکنش های دیجیتال را  به عنوان پاداش استخراج می دهند . فقط در صورتی به یک ماینر پاداش استخراج داده می شود که اولین کسی که هش ایجاد شده از طرف او در شبکه مورد قبول واقع شود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.