“پامپ” و “دامپ” چیست ؟

پامپ و دامپ ( Pump and Dump ) چیست ؟

پامپ و دامپ طرحی است که سعی در افزایش قیمت سهام از طریق اظهار نظرهای دروغین ، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز دارد . عاملان این طرح از قبل قسمت اعظمی از سهام شرکت دارند و پس از افزایش کاذب قیمت سهام که خود باعث آن بوده اند ( پامپ ) ، اقدام به فروش سهام خود کرده و با این کار باعث کاهش شدید قیمت آن سهم می شوند ( دامپ ) . این عمل براساس قانون بورس و اوراق بهادار غیرقانونی است و می تواند منجر به جریمه های سنگین شود.

مبانی پامپ و دامپ

طرح های پامپ و دامپ به طور سنتی از طریق فراخوان سرد یعنی به صورت حضوری انجام می شد. اما با ظهور اینترنت ، این عمل غیرقانونی رواج بیشتری پیدا کرده است. کلاهبرداران پیامهایی را به صورت آنلاین در شبکه های اجتماعی و غیره به سرمایه گذاران برای خرید سریع سهام می دهند و ادعا می کنند اطلاعاتی در دست دارند مبنی بر افزایش قیمت سهم در آینده ای نزدیک . با ورود خریداران ، قیمت سهم بالا رفته و کلاهبرداران سهام خود را به فروش می رسانند و باعث می شود قیمت آن به طرز چشمگیری کاهش یابد ، سپس سرمایه گذاران جدید پول خود را از دست می دهند.

این کلاهبرداران معمولاً سهم های خرد و کوچک را هدف قرار می دهند ، زیرا با توجه به کم بودن قیمت و کم حجم بودن آن ها ، به خریداران زیادی برای بالا رفتن قیمت نیاز ندارند .

این کلاهبرداری میتواند توسط هر کسی که به یک حساب سرمایه گذاری آنلاین دسترسی و توانایی متقاعد کردن افراد را نیز داشته باشد انجام شود ، کلاهبردار می تواند با خرید سنگین یک سهام کم حجم شروع کند .

این بالا رفتن ناگهانی قیمت ، باعث می شود سرمایه گذاران به طمع سود زیاد وارد جریان شده و خرید های سنگینی را انجام دهند و قیمت را از آن چه که هست نیز بالاتر ببرند ، سپس هر زمانی که کلاهبرداران تشخیص دهند که قیمت به اوج خود رسیده اقدام به فروش تمام سهام می کنند و باعث ریزش شدید قیمت می شوند .

چگونه در دام پامپ و دامپ گرفتار نشویم

سرمایه گذاران باید با احتیاط نسبت به پیام هایی با مضمون بالا رفتن یکباره ی قیمت یک سهام برخورد کنند ، مخصوصا وقتی که ارسال کننده ی پیام ناشناس باشد ، مهم نیست که چقدر وسوسه انگیز باشد ، باید منبع خبر را در نظر گرفت .

پامپ و دامپ در کریپتوکارنسی

در این شیوه نهنگ‌ها یا همان سرمایه‌گذاران بزرگ، ابتدا مقداری زیادی ارز مادر یا همان توکن خریداری می‌کنند که این امر باعث افزایش قیمت خود توکن و کوین‌های وابسته می‌شود، پس از آنکه ارزش این ارزها به شکل قابل توجهی بالا رفت، به یکباره تمام ارزهای خریداری شده را در حجم‌های کمتر به سیستم بازمی‌ گردانند که باعث کاهش ارزش توکن خواهد شد . برای اینکه بتوانید پامپ و دامپ ( Pump & Dump ) را در سیستم خرید و فروش تشخیص دهید، باید به رفتار سرمایه‌گذاران بزرگ در حوزه کریپتو توجه کنید . همیشه این موضوع را در نظر بگیرید که اگر همه چیز خوب پیش می‌رود، حتما یک کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. بازارهای ارزدیجیتال به خاطر نوسان زیاد بیشتر بازارهای دیگر مستعد پذیرش استراتژی های پامپ و دامپ هستند. برای در امان ماندن از آن، باید از سرمایه گذاری زیاد و تهاجمی اجتناب کرد و سرمایه گذاران باید به سرعت منشا اطلاعات نادرست را دریابند

خلاصه :

  • پامپ و دامپ یک طرح غیرقانونی برای افزایش کاذب قیمت سهام براساس اظهارات دروغین ، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است.
  • طرح های پامپ و دامپ معمولا سهام های خرد با حجم بازار کم را مورد هدف قرار می دهند .
  • کلاهبردارانی که پامپ و دامپ را انجام می دهند در صورت دستگیری و اثبات جرم ، به شدت مجازات می شوند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.