پر کن یا از بین ببر (Fill or Kill) چیست ؟

پر کن یا از بین ببر (Fill or Kill) چیست ؟

پر کن یا از بین ببر (Fill or Kill) یا به اختصار (FOK) ، نوعی از سفارش های ترید می باشد که دارای محدودیت زمانی برای تکمیل یا حذف می باشد . با این نوع سفارش به کارگزاری یا صرافی دستور می دهیم که سفارش را سریعا و به طور کامل پر کند یا اصلا انجام ندهد . این نوع سفارش بیشتر توسط تریدر ها و برای حجم زیادی از معاملات استفاده می شود . به طور خلاصه این نوع سفارش ها یا باید به طور کامل پر شوند یا لغو شوند .

هدف این نوع سفارش اطمینان از ورود به بازار در قیمتی مشخص است . بدون استفاده از FOK ممکن است پر شدن یک سفارش حجیم ، بسیار زمان بر شود . از آن جا که این سفارشات برای حجم های زیاد استفاده می شوند ، اجرای طولانی مدت این نوع سفاش ها ممکن است تغیرات اساسی در قیمت یک سهم یا ارز دیجیتال ایجاد کند .

در بعضی از صرافی ها ، یک FOK باید بعد از گذشت نهایت چند ثانیه از نمایش آن به کاربران اجرا شود ، بنابراین بازار با این نوع سفارشات طبق دستور تمام یا هیچی رفتار می کند ، یعنی یا تمام آن دستور پر می شود یا لغو می شود . البته در تعداد معدودی از صرافی ها برای اجرای این دستورات ، با توجه به پیشنهادات خرید یا فروش موجود یک محدودیت زمانی چند ثانیه ای در نظر گرفته می شود تا در طول آن زمان هر چه مقدار که می توان را پر کرد و بقیه آن را کنسل کرد .

تصور کنید که شما می خواهید ۲۰ میلیون عدد از یک سهم را به ازای هر واحد ۱۰ دلار خریداری کنید ، اگر بخواهید که دقیقا ۲۰ میلیون تعداد (و نه کمتر) از آن سهم را خریداری کنید باید یک سفارش FOK ایجاد کنید . بدین ترتیب اگر کارگزاری یا صرافی به طور مثال ۱۷ میلیون واحد از سهم مورد نظر را بخواهد به قیمت ۱۰ دلار به فروش برساند ، سفارش شما کشته یا در اصطلاح Kill می شود . اما اگر صرافی بتواند راضی باشد که ۲۰ میلیون واحد از سهم مورد نظر را به قیمت هر واحد ۱۰ دلار یا کمتر بفروشد ، سفارش شما بلافاصله پر می شود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.