کاربرد های بلاکچین

کاربرد های بلاکچین

ابتدا کمی راجب بلاکچین صحبت کنیم ، بلاکچین چیست ؟

بلاکچین یک تکنولوژی توزیع شده و دیجیتالی است که سابقه ی تمام تراکنش هایی که در شبکه ی همتا به همتا (Peer-to_Peer) انجام شده است را در خود ذخیره دارد . این سوابق در سیستمهای غیرمتمرکز که بهم پیوسته اند ذخیره می شوند ، بلاکچین احتمال نفوذ و آسیب پذیری را کاهش می دهد و شفافیت را در کلیه بخش های یک فرآیند تجاری افزایش می دهد زیرا اطلاعات به صورت دیجیتالی و غیرمتمرکز ذخیره می شوند و دارای یک نقطه متمرکز یا واسط برای انجام معاملات نیستند . به گروهی از معاملات روی یک بلاکچین ، یک بلوک گفته می شود و این بلوک ها با اتصال به یکدیگر تشکیل یک زنجیره را می دهند .تمامی اطلاعات ثبت شده در بلاکچین عمومی بوده و برای همگان قابل مشاهده است ، همچنین هر یک از کاربران این شبکه ، یک نسخه از بلاکچین را در اختیار دارند . مهم ترین مزیت بلاکچین این است که توزیع شده است و توسط یک نفر یا یک نهاد و سازمان کنترل نمی شود ، بنابراین از نظر امنیت بسیار مطلوب می باشد . در مقاله ای جداگانه به برسی کامل مفهوم و چگونگی کارکرد بلاکچین خواهیم پرداخت .

اکنون با هم به برسی ۱۰ مورد از کاربردهای بلاکچین در زندگی امروزه خواهیم پرداخت ، با ایران بیت همراه باشید :

۱- مدیریت زنجیره تامین

در ارتباط با بحث زنجیره تامین ، ما به دو مشکل اساسی بر میخوریم :

  • عدم وجود شفافیت در پروسه ی تولید یک محصول در زنجیره تامین .
  • وجود مشکل در رابطه با رسیدن کالای اورجینال به دست مصرف کننده ، زیرا در خیلی از موارد مصرف کننده کالای تقلبی را دریافت می کند .

همانطور که می دانیم زنجیره تأمین شبکه ای است که بین یک تجارت و تأمین کنندگان آن وجود دارد . بلاکچین می تواند با دیجیتالی کردن دارایی ها ، مشکلات موجود در زنجیره تامین را حل کند . بلاکچین این امکان را می دهد تا محصولات با هویت های منحصر به فرد برچسب خورده و یک تگ مخصوص به آنها اختصاص داده شود و سپس به یک زنجیره غیرقابل تغییر ، شفاف و ایمن منتقل شوند . مصرف کنندگان می توانند صحت کالاهای خریداری شده را از طریق زنجیره تأمین مبتنی بر بلاکچین تایید کنند . محصولات را می توان با دقت در نقاط و مراحل مختلف در زنجیره تأمین ردیابی کرد . به این ترتیب ، ذینفعان توانایی جداسازی و مقابله با دلالان و هر مشکل دیگری را دارند .

۲- هویت دیجیتال

امروزه مشکلات زیادی در رابطه با هویت های دیجیتالی به وجود آمده است و باعث شده تا نهاد های متمرکز به طور فزاینده ای نسبت به سرقت و نقض داده ها حساس شوند . در اصل مالکیت اطلاعات و هویت دیجیتالی ما در دست سرویس ها و سازمان هایی است که خود اجازه دسترسی را به آن ها داده ایم ولی بعضی از آن ها در مواردی که ما رضایت نداریم نیز ممکن است که از اطلاعات ما استفاده کنند . اما در سیستم بلاکچین کاربران می توانند کنترل کاملی بر روی اطلاعات خود داشته باشند . در این سیستم به جای این که کاربر اطلاعات هویتی خود را در چندین جا ذخیره کرده ، میتواند آن را توسط بلاکچین در یک جا ذخیره کرده و اجازه دسترسی به هر سازمانی را که می خواهد به دلخواه تحت شرایط و مدت خاصی بدهند . بدین ترتیب با تکنولوژی بلاکچین کاربر میتواند هویت دیجیتالی خود را به آسانی مدیریت کند .

۳- رای دادن

جعل و تغیر رای ها یکی از مهم ترین مشکلاتی که است که امروزه روز در فرایند های رای گیری با آن مواجه هستیم . در فرآیند فعلی یک فرد باید در حوزه های رای گیری حضور یافته ، در صف منتظر مانده ، تایید هویت شده ، وارد فرآیند کاغذ بازی و امضای اسناد و مدارک شده تا در نهایت بتواند رای خود را به صندوق بیاندازد . این پروسه ی طولانی باعث کم شدن انگیزه ی مردم برای شرکت در انتخابات شده و در نتیجه منجر به پایین آمدن میزان مشارکت مردم در انتخابات می شود . اما اگر این فرآیند ها را بتوان از خانه و با خیال راحت انجام داد چه ؟

مهم ترین مشکل این موضوع و یا به عبارتی رای گیری آنلاین ، نگرانی های امنیتی مانند دست بردن در آرا ، کلاهبرداری و حملات سایبری می باشد . بلاکچین می تواند تمامی این نگرانی ها را از بین ببرد . بلاکچین به دلیل غیر متمرکز بودن ، هک کردن را بسیار بسیار پیچیده و تقریبا غیر ممکن می کند و می تواند باعث مشارکت بیشتر مردم در رای گیری ها شود .

کاربرد های بلاکچین

۴- جمع آوری سرمایه اولیه (عرضه توکن های Security)

اگرچه عرضه اولیه کوین (ICO) به دموکراتیک کردن روند سرمایه گذاری ها کمک کرد ، اما دارای ایراداتی هم هست . در (ICO) ها سرمایه گذاران دارای یک سری محدودیت برای سرمایه گذاری ها هستند ، برخی از این محدودیت ها عبارت اند از : واسطه ها ، کامزدها ، تاخیر در تصفیه حساب و غیره .

توکن های Security توکن های مبتنی بر بلاکچین هستند که به شرکت ها امکان فروش سهام های خود برای تامین بودجه های مورد نیاز را میدهند .

۵- خدمات بهداشتی درمانی

در رابطه ها مراقبت های بهداشتی مشکلاتی وجود دارد که به برسی آن ها می پردازیم :

  • پزشکان از تاریخچه پزشکی یک بیمار اطلاعات کامل و صحیحی در دست ندارند ، همین موضوع مانع از ارائه راه حلهای درمانی مؤثر می شود .
  • وجود داروهای تقلبی و جعلی در زنجیره تامین تجهیزات پزشکی .

بلاکچین می تواند به عنوان یک بانک اطلاعاتی کاملا ایمن و بدون خطا ، برای کاهش مشکلات ذکر شده در بالا خدمت رسانی کند . اطلاعات پزشکی بیماران را می توان در بلاکچین نگهداری کرد تا پزشکان بتوانند درک بهتری از گذشته بیمار و بیماری هایی که قبلا گریبانگیر او بوده اند ، داشته باشد و راه حل های درمانی موثر تری را پیش پای وی بگذارد . بلاکچین همچنین می تواند با برچسب زدن به داروها و ذخیره آن ها در بانک اطلاعاتی خود ، مانع از استفاده از کالاهای تقلبی در زنجیره تامین شود . همچنین بیماران می توانند بر داده ها و سوابق پزشکی ذخیره شده ی خود در بلاکچین کنترل کاملی داشته باشند و تنها با رضایت بیمار ، افراد قادر به مشاهده اطلاعات باشند .

۶- دفاتر اسناد رسمی

بخش عمده اسناد مالکیت افراد به صورت کاغذی است . این باعث می شود تا این اسناد به مرور زمان مخدوش شده یا در معرض فعالیت های کلاهبرداری قرار بگیرند .گواهی محضری که توسط دفاتر اسناد رسمی منتشر می شود یک از راه های جلوگیری از کلاهبرداری است که به طرفین معامله اطمینان می دهد که یک سند قابل اعتماد و معتبر می باشد . فناوری بلاکچین می تواند این روند را متحول کند . ویژگی مقاوم بودن در برابر حملات و شفافیت بلاکچین آن را به یک کاندید مناسب برای استفاده در اسناد رسمی تبدیل می کند . بلاکچین می تواند خیال هر دو طرف معامله را از وجود گواهی های رسمی و محضری راحت کند ، همچنین این قابلیت را به مالک می دهد تا در صورت بروز هر گونه تغییر در سند خود ، متوجه شده و آن را پیگیری کند بدین صورت که بلاکچین اسناد را هش می کند و اگر کوچکترین تغیری در سند ایجاد شود یک هش کاملا جدید ایجاد می شود و مالک متوجه آن می شود .

۷- امنیت غذایی

در سال های اخیر ، زنجیره تامین مواد غذایی بسیار طولانی و پیچیده شده است و همین پیچیدگی باعث شده تا عملا دیگر هیچ شفافیتی وجود نداشته باشد ، که همین موضوع باعث افزایش عذاهای آلوده می شود . در خیلی از قسمت های زنجیره تامین مواد غذایی هیچ سیستم نظارتی وجود ندارد و آن قسمت های محدودی نیز که این سیستم وجود دارد ، بر اساس کاغذ است که به راحتی میتواند تغییر پیدا کند .

فناوری بلاکچین امکان تأیید سریع و آسان تاریخ ، مکان و وضعیت یک محصول خاص غذایی را فراهم می کند . جزئیات مزرعه محصول ، مانند شماره دسته ی گلخانه ، دما و محل ذخیره سازی ، جزئیات حمل و نقل ، تاریخ انقضا و داده های کارخانه فرآوری را می توان به صورت دیجیتالی در بلاکچین ثبت کرد . قابلیت ردیابی از مبدا تا مقصد محصول ، زنجیره تأمین مواد غذایی را بسیار بهبود می بخشد . داده ها به صورت دیجیتالی روی بلاکچین وارد می شوند و از این رو ، هر کس با دسترسی به بلاکچین می تواند به داده ها دسترسی پیدا کند .

۸- مالکیت ایده ها

پروتکل های ضعیفی که برای نگهداری از ایده های خلاقانه ی افراد استفاده می شود ، با نقص های فراوانی که دارند ، بعضا باعث سرقت این ایده ها می شوند . استفاده از سیستم بلاکچین به عنوان یک محل امن برای ذخیره این ایده ها ، میتواند به اثبات مالکیت یک ایده و استفاده از آن در زمان مناسب بسیار کمک کند . دبین ترتیب اختلافات ناشی از مالکیت یک ایده به کلی از بین می روند .

کاربرد های بلاکچین

۹- بازار انرژی

بلاکچین می تواند با غیرمتمرکز کردن بازار انرژی که توسط شرکت های بزرگ اداره می شود ، به اقتصاد کمک شایانی کند . بلاکچین می تواند اندازه گیری دقیقی را برای توانی که توسط پنل های خورشیدی تولید می شود ، ارائه داده و تمام اطلاعات را به صورت کاملا ایمن ثبت و ظبط کند . اگر تجارت انرژی برق نیز مانند سایر کالا ها امکان پذیر باشد ، قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد و نه بر اساس یک قیمت ثابت . بدین ترتیب افراد هم می توانند هم مصرف کننده انرژی باشند و هم تولید کننده آن . این به بهود بهره وری و کاهش هزینه ها کمک زیادی می کند .

۱۰- مشاوران املاک

استفاده از فناوری بلاکچین در املاک و مستغلات می تواند انقلابی را در خصوص پرداخت اجاره بهای املاک ایجاد کند . وجود یک پایگاه داده مشترک بین موجر ، مستاجر ، مشاوران املاک و سازمان ثبت اسناد می تواند تعامل بسیار خوبی را بین آن ها ایجاد کند زیرا می توانند در هر زمانی به تمامی اطلاعات مورد نیاز در خصوص یک معامله دسترسی یابند . قرارداد های هوشمند نیز می تواند به ساده سازی فرآیند های مختلف مانند اجاره انواع املاک کمک شایانی کنند . اتوماسیون تمامی فرآیند ها بر روی پلتفرم غیر متمرکز بلاکچین می تواند هزینه های اضافی مانند انواع مالیات ها ، کارمزد ها و سایر هزینه ها را کاهش دهد .

نتیجه گیری

بلاکچین با ایجاد روابط ایمن بین افراد در حال ممکن کردن کارهای غیر ممکن است . با ظهور بلاکچین افراد به یک پایگاه داده ی کاملا ایمن و توزیع شده دسترسی دارند که توسط هیچ کس یا دولتی کنترل نمی شود . با توجه به پتانسیل فوقولاده بالایی که بلاکچین دارد می تواند تمام جهان را متحول کرده و تحت تاثیر خود قرار دهد .

 

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.