کلید خصوصی چیست ؟

یک کلید خصوصی شکل پیچیده ای از رمزنگاری است که که به کاربر اجازه می دهد به موجودی ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کند . کلید خصوصی یک جنبه جدایی ناپذیر از بیت کوین و آلت کوین ها است و استفاده از آن در جهت محافظت از دارایی کاربران و  جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به  صندوق ها است .

مفهوم کلید خصوصی

 در بحث کریپتوکارنسی معمولا به کاربر یک آدرس عمومی و یک کلید خصوصی برای ارسال و دریافت کوین ها و توکن ها داده می شود .آدرس عمومی مربوط به دریافت ارز می شود . اما حتی خود کاربر نیز نمی تواند بدون کلید خصوصی به توکن هایی که در آدرس خود ذخیره کرده است ، دسترسی داشته باشد . کلید عمومی از طریق یک الگوریتم پیچیده ریاضی از کلید خصوصی ایجاد می شود . ولی ، ایجاد کلید خصوصی از کلید عمومی غیر ممکن است .

کلید خصوصی می تواند چند شکل مختلف داشته باشد ، که معمولا به صورت یک سری از شخصیت های الفبایی به تصویر کشیده می شود و این باعث می شود که کار برای نفوذ یک هکر سخت شود . اکثر کاربران کلید های کیف پول خود را در همان فرمت خود کیف پول نمایش می دهند که دارای ۵۱ کاراکتر می باشند .

میتوان یک آدرس عمومی به عنوان صندوق پستی و کلید خصوصی را به عنوان کلید صندوق پستی در نظر گرفت ، با این حال تنها شخصی می تواند محتوای صندوق پستی را ببیند که کلید آن صندوق را داشته باشد ، بنابراین خیلی مهم است که از کلید خصوصی خود به خوبی محافظت کنید .

یک کیف پول دیجیتال ، کلید خصوصی یک کاربر را ذخیره می کند ، با شروع تراکنش  نرم افزار کیف پول با پردازش تراکنش آن را با کلید خصوصی امضا می کند ،  این موضوع باعث ایجاد یک سیستم امن می شود زیرا تنها راه تولید امضای معتبر برای هر تراکنش خاص استفاده از کلید خصوصی است . از این امضا برای تایید اینکه تراکنش از سمت یک کاربر خاص ایجاد شده استفاده می شود و تضمین می کند که پس از ارسال ، تراکنش قابل تغییر نیست ، اگر تراکنش هرچند خیلی کم و جزئی نیز تغیر کند ، آن امضا تغیر می کند و می شود فهمید که آن بلاک یا تراکنش دست کاری شده است .

اگر کاربر کلید خصوصی خود را از دست بدهد ، دیگر نمی تواند به هیچ صورت به کیف پول خود دسترسی پیدا کرده و از آن برداشتی داشته باشد . بنابراین ذخیره کلید خصوصی در یک مکان امن ضروری است ، چندین روش برای ذخیره ی کلید خصوصی در انواع کیف پول ها وجود دارد .

کلید های خصوصی را می توان در کیف پول های کاغذی ذخیره کرد ، این کیف پول ها یک یا چند ورق کاغذ است که کلید خصوصی و QR کد مربوطه روی آن چاپ شده است و از این طرق می توان به آن ها دسترسی داشت .

کلید های خصوصی همچنین می تواند در کیف پول های سخت افزاری که از کارت های هوشمند یا دستگاه های USB برای تولید و ایمن سازی کلید های خصوصی بصورت آفلاین استفاده می کنند ، ذخیره شوند . از یک کیف پول نرم افزاری آفلاین نیز می توان برای ذخیره کلید های خصوصی استفاده کرد . این کیف پول دارای یک پارتیشن آفلاین برای کلید های خصوصی و یک بخش آنلاین برای کلید های عمومی است . با یک کیف پول نرم افزاری آفلاین ، یک تراکنش جدید بصورت آفلاین منتقل می شود تا بصورت دیجیتالی امضا شود و سپس به صورت آنلاین برگردانده شود تا به شبکه کریپتوکارنسی ارسال شود .

به این نوع ذخیره سازی ها که در بالا گفته شد فضای ذخیره سازی سرد یا (Cold Storage) گفته می شود ، زیرا کلید های خصوصی به صورت آفلاین ذخیره می شوند . نوع دیگر کیف پول ، کیف پول گرم است که کلید های خصوصی را در دستگاه ها یا سیستم هایی که به اینترنت متصل هستند ذخیره می کند .

در مقاله ای جداگانه در خصوص کیف پول های گرم و سرد توضیح خواهیم داد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.