کلید عمومی بلاکچین|ایران بیت

کلید عمومی چیست ؟

کلید عمومی (Public Key) یک کد کریپتو کارنسی است که به کاربر این امکان را می دهد که ارزهای دیجیتال را به حساب خود واریز کنند ، کلید عمومی همراه با کلید خصوصی ابزارهای مهمی هستند برای اطمینان از امنیت امنیت ارزهای دیجیتال .

هنگامی که کاربر اولین معامله خود را با بیت کوین یا آلت کوین ها آغاز کرد ، یک جفت کلید منحصر به فرد به نام های کلید عمومی و کلید خصوصی ، مختص آن ارز ، برای او ایجاد می شود . هر یک از کلید ها رشته ای طولانی از کاراکتر های alphanumeric (شامل عدد و حروف) هستند که به حفظ امنیت منابع کاربر در اکوسیستم دیجیتال کمک می کنند ، کلید خصوصی فقط و فقط باید در اختیار کاربر قرار داشته باشد ، زیرا با استفاده از کلید خصوصی می توان به محتویات حساب ها دسترسی داشت است و به عنوان شناسه دیجیتال کاربر استفاده می شود ، کلید خصوصی به کاربر این اجازه را می دهد که از حساب خود برداشت کند ، در جایی هزینه کند و یا برای شخص دیگری پول انتقال دهد ، یک الگوریتم پیش رفته برای تولید کلید عمومی روی کلید خصوصی اعمال می شود و هردو کلید در یک کیف پول ذخیره می شوند .

هنگامی که یک تراکنش توسط کاربر برای ارسال به شخص دیگری آغاز می شود ، تراکنش باید در کل شبکه ارسال شود که گره های توزیع شده ( یعنی افراد پشت سیستم ) اعتبار تراکنش را قبل از نهایی شدن و ثبت آن در شبکه بلاکچین ، برسی کنند . با استفاده از کلید خصوصی به صورت دیجیتالی امضا شود .

قبل از این که تراکنش در کل شبکه ارسال شود ، باید توسط کلید خصوصی که در اختیار کاربر قرار دارد ، امضا شود ، این امضا مالکیت کاربر روی آن تراکنش را اثبات می کند ، ولی اطلاعات کلید خصوصی را برای کسی افشا نمی کند .

از آنجا که یک کلید عمومی از کلید خصوصی ساخته می شود ، از کلید عمومی کاربر برای اثبات اینکه امضای دیجیتال از کلید خصوصی وی گرفته شده استفاده می شود ، پس از تایید معامله ، وجوه به آدرس عمومی گیرنده ارسال می شود .

آدرس عمومی (حساب) کاربر نسخه ای از کلید عمومی است ، از آنجا که کلید عمومی از تعداد بسیار طولانی اعداد تشکیل شده است و نمی شود این تعداد زیاد را در اختیار کاربران قرار داد ، آدرس عمومی که کوتاه تر و مختصر تر است در اختیار کاربران قرار میگیرد تا به عنوان شماره حساب از آن استفاده کنند ، در حقیقت ، کلید خصوصی کلید عمومی را ایجاد می کند و کلید عمومی آدرس عمومی را ایجاد می کند .

هنگامی که شخصی قصد می کند برای فرد دیگری توکن یا ارزی را ارسال کند ، آن دو آدرس های عمومی خود را با یکدیگر به اشتراک میگذارند ، آدرس عمومی مانند شماره حساب بانکی است ، فرستنده به شماره احتیاج دارد تا بتواند وجهی را برای دیگری ارسال کند و به کلید خصوصی احتیاج دارد تا بتواند مجوز برداشت از حساب را صادر کند . دریافت کننده همچنین می تواند کوین های فرستنده را با آدرس عمومی فرستنده که در صفحه نمایش او نمایش داده می شود تطابق دهد یا تایید کند .

اگرچه کلید عمومی و آدرس عمومی از کلید خصوصی تهیه شده اند ، اما برعکس این موضوع غیر ممکن است . شبکه کریپتوکارنسی با استفاده از توابع پیچیده ریاضی ایمن می ماند تا اطمینان حاصل شود که یک کلید خصوصی قادر به استفاده کردن از کلید عمومی نیست ، به خصوص که کلید عمومی و نسخه های آن توسط همه ی کاربران در شبکه قابل مشاهد است .

از آنجا که تولید دوباره کلید خصوصی با استفاده از کلید عمومی یا آدرس غیر ممکن است ، اگر کاربر کلید خصوصی خود را از دست بدهد ، هر بیت کوین یا آلت کوینی که در (حساب) آدرس عمومی خود داشته باشد ، برای همیشه غیر قابل دسترس خواهد بود ، از طرف دیگر کاربرانی که کلید عمومی خود را از دست می دهند می توانند آن را با کلید خصوص باز آفرینی کنند .

اشتراک گذاری این پست

Comment (1)

  • omid پاسخ

    سلام کلید عمومی در کجای سایت بلاگچین نوشته شده است کلید خصوصی در سایت بلاگچین به راحتی قابل مشاهده و معلوم نیست کلید عمومی در کجای سایت بلاگچین نوشته شده است میشه لطفا راهنمایی کنید

    29 - اکتبر - 2021 at 06:34

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.