کیف پول سرد چیست ؟

کیف پول سرد چیست ؟

کیف پول سرد (Cold Wallet یا Cold Storage) یک کیف پول آفلاین است که برای ذخیره بیت کوین ها استفاده می شود . در فرآیند ذخیره سازی سرد ، کیف پول دیجیتالی روی پلت فرمی که به اینترنت متصل نیست ، ذخیره می شود و از این طریق کیف پول را از دسترسی های غیرمجاز ، هک های سایبری و سایر آسیب پذیری هایی که بخاطر اتصال سیستم به اینترنت ایجاد می شوند ، محافظت می کند . بیشتر کیف پول های کریپتوکارنسی ها دیجیتالی هستند ، اما هکرها بعضی اوقات علیرغم تدابیر امنیتی که برای جلوگیری از سرقت طراحی شده اند می توانند به این ابزارهای ذخیره سازی دسترسی پیدا کنند .

با استفاده از کیف پول سرد ، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال قصد دارند مانع از دسترسی هکرها از طریق روشهای سنتی به سرمایه خود شوند .

مفهوم کیف پول های سرد

هنگامی که یک حساب جاری ، پس انداز یا اعتباری در یک بانک سنتی به خطر بیفتد ، این بانک قادر است پول گمشده یا سرقت شده را به صاحب حساب بازپرداخت کند . اما اگر حساب یا کیف پول ارز دیجیتال شما به خطر بیفتد و بیت کوین های شما به سرقت برود ، مالک نمی تواند سکه های خود را بازیابی کند . دلیل این امر این است که بیشتر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و پشتوانه بانک مرکزی یا دولت ندارند . از این رو ، نیاز به یک فضای امن و مطمئن برای بیت کوین و آلت کوین ها احساس می شود .

یک کیف پول بیت کوین با کلیدهای عمومی و خصوصی بیت کوین سر و کار دارد . کلید خصوصی که به هر کاربر بیت کوین داده می شود ، رشته ای منحصر به فرد از حروف الفبا است که برای دسترسی به منابع بیت کوین کاربر مورد نیاز است . کلید عمومی شبیه به یک شماره حساب است و کاربر را قادر می سازد تا از طریق آن بیت کوین از افراد دیگر دریافت کند .

دو نفر که قصد انجام یک تراکنش به وسیله بیت کوین را دارند برای تکمیل تراکنش باید کلیدهای عمومی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند . خریدار کالا یا خدمات ، تعدادی تعداد توافق شده از بیت کوین  را به آدرس فروشنده به عنوان وجه پرداختی ارسال می کند و شبکه بلاک چین نیز اعتبار تراکنش را تأیید می کند . پس از تحویل بیت کوین های مورد نظر به آدرس مقصد ، فروشنده یا گیرنده فقط می تواند از طریق کلید خصوصی خود به وجوه دسترسی پیدا کند . بنابراین ضروری است که کلیدهای خصوصی ایمن نگه داشته شوند زیرا در صورت سرقت ، بیت کوین یا آلت کوین های کاربر می توانند بدون مجوز برداشت شده و مورد سرقت قرار گیرند .

محافظت در برابر سرقت

کلیدهای خصوصی ذخیره شده در یک کیف پول متصل به اینترنت در معرض سرقت هستند . این کیف پول ها به عنوان کیف پول گرم شناخته می شوند . با استفاده از یک کیف پول داغ ، تمام عملکردهای مورد نیاز برای انجام تراکنش از یک دستگاه آنلاین انجام می شود . کیف پول کلیدهای خصوصی را تولید و ذخیره ، سپس تراکنش های دیجیتالی را با استفاده از کلیدهای خصوصی امضا و تراکنش امضا شده را به شبکه پخش می کند . مشکل این است که به محض پخش تراکنش های امضا شده بصورت آنلاین ، یک هکر که در شبکه کمین کرده است ، ممکن است به کلید خصوصی که برای امضای تراکنش مورد استفاده قرار گرفته حمله کند .

ذخیره سازی سرد با امضای تراکنش ها توسط کلیدهای خصوصی در محیط آفلاین این مشکل را برطرف می کند. هر تراکنش اولیه که بصورت آنلاین انجام می شود ، به طور موقت به یک کیف پول آفلاین که در دستگاهی مانند USB ، CD ، هارد دیسک ، کاغذ یا رایانه آفلاین نگهداری می شود ، انتقال می یابد ، جایی که قبل از انتقال به شبکه آنلاین به صورت دیجیتالی امضا می شود . از آنجا که کلید خصوصی در طی فرآیند امضا با سرور متصل به اینترنت وصل نمی شود ، حتی اگر یک هکر آنلاین با تراکنش روبرو شود ، وی قادر به دسترسی به کلید خصوصی مورد استفاده برای آن نخواهد بود . در ازای این امنیت اضافه شده ، روند انتقال به آن از طریق یک دستگاه ذخیره سازی سرد تا حدی سنگین تر و طولانی تر از فرآیند انجام شده در یک کیف پول گرم است .

ابتدایی ترین شکل کیف پول سرد ، یک کیف پول کاغذی است . کیف پول کاغذی به سادگی سندی است که کلیدهای عمومی و خصوصی روی آن نوشته شده است . کیف پول کاغذی معمولاً دارای یک کد QR در آن است که به راحتی قابل اسکن و امضا برای انجام تراکنش ها است . اشکال این کیف پول این است که اگر کاغذ از بین برود ، دستکاری شود یا نابود شود ، کاربر هرگز نمی تواند به آدرس خود که در آن بودجه خود است دسترسی پیدا کند .

کیف پول سرد چیست ؟شکل دیگر ذخیره سرد ، یک کیف پول سخت افزاری است که از یک دستگاه آفلاین برای تولید کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین استفاده می کند . کیف پول USB Ledger نمونه ای از یک کیف پول سخت افزاری است که از کارت هوشمند برای ایمن سازی کلیدهای خصوصی استفاده می کند . این دستگاه مانند یک دستگاه USB کار می کند و به یک رایانه و یک برنامه (به طور مثال Chrome) برای ذخیره سازی کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین نیاز دارد . مانند یک کیف پول کاغذی ، ذخیره این دستگاه USB در مکانی امن ضروری است ، زیرا هرگونه آسیب یا از بین رفتن می تواند دسترسی به بیت کوین های کاربر را غیرممکن کند .

سرانجام ، کاربرانی که به دنبال گزینه های ذخیره سازی سرد هستند ، می توانند از کیف پول نرم افزارهای آفلاین نیز استفاده کنند ، که کاملاً شبیه به کیف پولهای سخت افزاری هستند اما برای کاربران آماتور دارای یک فرایند پیچیده تر هستند . یک کیف پول نرم افزاری آفلاین یک کیف پول را به دو سیستم عامل قابل دسترسی تقسیم می کند ، یک کیف پول آفلاین که شامل کلیدهای خصوصی و یک کیف پول آنلاین که کلیدهای عمومی را در آن ذخیره می کند . کیف پول آنلاین تراکنش های نامشخص جدید ایجاد می کند و آدرس کاربر را به سمت گیرنده یا فرستنده در انتهای دیگر تراکنش می فرستد . تراکنش بدون امضا به کیف پول آفلاین منتقل شده و با کلید خصوصی امضا می شود . سپس تراکنش امضا شده به کیف پول آنلاین منتقل می شود که آن را به شبکه پخش می کند . از آنجا که کیف پول آفلاین هرگز به اینترنت وصل نمی شود ، کلیدهای خصوصی ذخیره شده آن همچنان ایمن باقی می مانند . Electrum و Armory اغلب به عنوان بهترین کیف پولهای نرم افزاری آفلاین در رمزنگاری شناخته می شوند .

لازم به ذکر است که تمامی کیف پول های نرم افزاری از تمامی ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی کنند لذا لازم است که قبل از انتخاب کیف پول ، از کوین های پشتیبانی شده توسط آن اطمینان حاصل کنیم .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.