کیف پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی یک مکانیسم آفلاین برای ذخیره بیت کوین یا دارایی های دیجیتال است . بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال نمود فیزیکی ندارند پس کیف پول فیزیکی به شکلی که در ذهن شماست برای ذخیره آن ها وجود ندارد . “کیف پول ها” که برای ذخیره توکن های دیجیتالی استفاده می شود معمولاً برنامه های نرم افزاری هستند که به تسهیل به روزرسانی های مربوط به دفترکل بلاک چین هنگام انجام معاملات ، کمک می کنند . کیف پولهای کاغذی با اصطلاح “کیف پول داغ” متفاوت هستند زیرا آنها جدا از اینترنت کار می کنند .

کیف پول های کاغذی در سال های اولیه پیدایش بیت کوین از محبوبیت بیشتری برخوردار بودند اما در سالهای اخیر ، کاربران کریپتوکارنسی تمایل به استفاده از روش های دیگری برای تضمین امنیت دارایی های خود دارند .

درک کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی چیست؟یک کیف پول کاغذی همانند کیف پول گرم ، از کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می کند . کاربران ارزهای دیجیتال که مایل به ذخیره منابع خود در یک کیف پول کاغذ هستند اقدام به چاپ کلید خصوصی خود روی یک کاغذ می کنند ، بدین ترتیب آن ها صاحب یک کیف پول کاغذی می شوند . برای راه اندازی کیف پول کاغذی ، میتوانید از یک سایت تولید کننده این نوع کیف پول استفاده کنید ، این سایت ها کلیدها و کدهای QR مربوطه را بطور تصادفی ایجاد می کند و در اختیار شما برای چاپ میگذارند . به طور کلی توصیه می شود که کاربران در حین تولید کلید ، دسترسی خود را به اینترنت قطع کرده و پس از ایجاد کلید ، سابقه مرورگر خود را نیز پاک کنند . در حالت ایده آل ، آن کد ها برای جلوگیری از دستکاری شدن توسط هرگونه بدافزاری ، روی رایانه ی شخصی شما تولید می شوند . بهتر است کاربران قبل از تولید کلیدها ، رایانه ی خود را از جهت وجود بدافزار یا ویروس ها چک کنند . بعد از اتمام این کار ها میتوانید کدها را چاپ کنید ، توجه داشته باشید که حتماً کاغذ ها را کنترل کرده و در جایی دور از دسترس افراد قرار دهید . اگر قصد داشته باشید تا از توکن های درون کیف پول خود استفاده کنید باید به اینترنت متصل شوید و با استفاده از کد ها و QR های موجود روی برگه اقدام به انجام این کار کنید .

مزایای یک کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی چیست؟از مدتها قبل کیف پولهای فیزیکی یکی از امن ترین راههای ذخیره بیت کوین به حساب می آمدند . اگر این کیف پول ها به درستی ساخته شوند و اقدامات احتیاطی خاصی در نگهداری آن ها انجام شود ، دسترسی یک هکر به منابع بیت کوین شما تقریبا غیرممکن خواهد بود . یک کیف پول کاغذی راهی بسیار ایمن برای ایمن نگه داشتن بیت کوین در برابر حملات سایبری ، بدافزارها و غیره محسوب می شود . یک کیف پول کاغذی شامل “چاپ” و ذخیره بیت کوین ها در حالت آفلاین است . اما مهم است که به یاد داشته باشید این بیت کوین ها نیستند که مانند پول های کاغذی چاپ می شوند بلکه اطلاعات مربوط به دسترسی به بیت کوین ها در شبکه بلاکچین (کلید های عمومی و خصوصی) است که چاپ می شود . داده های موجود در کیف پول شامل کلید عمومی یا همان آدرس کیف پول که به افراد امکان انتقال پول به آن کیف را میدهد و کلید خصوصی که با آن به بیت کوین های ذخیره شده دسترسی می یابیم می شود . بنابراین ، بیت کوین ها به صورت آفلاین ذخیره نمی شوند بلکه آن دو کلید مهم بصورت آفلاین چاپ و ذخیره می شوند .

این شکل از کیف پول های سرد مزایای امنیتی زیادی را به همراه دارد . کاربر کم و بیش از حملات سایبری و بدافزار در امان است زیرا عملا دسترسی به کلید خصوصی کاربر وجود ندارد  . البته ، امنیت این اسناد فیزیکی به طور کامل نمی تواند تضمین شود زیرا اگر یک هکر محل احتمالی کیف پول کاغذی شما را کشف کند و از نظر فیزیکی آن را سرقت کند ، می تواند به منابع بیت کوین شما دسترسی پیدا کند بنابراین باید در مخفی کردن کیف پول کاغذی بسیار دقت کنید . کیف پول کاغذی همچنین باید در برابر آسیب های فیزیکی محافظت شود زیرا اگر کلیدها به هر دلیلی محو شوند و دیگر قابل اسکن نباشند ، کاربر دیگر هرگز نمی تواند به بیت کوین های ارسال شده به آن آدرس دسترسی داشته باشد .

معایب کیف پول کاغذی

در حالی که کیف پول های کاغذی مزایای امنیتی زیادی را ارائه می دهند ، اما با خطراتی نیز همراه هستند که برخی از آنها بسیار جدی است . اگرچه ممکن است هکرها نتوانند به کلیدهای کاغذ چاپ شده دسترسی پیدا کنند ، اما روشهای دیگری برای یافتن این اطلاعات ارزشمند وجود دارد . چاپگرهایی که به شبکه های بزرگتر وصل می شوند ، اغلب اطلاعات را ذخیره می کنند ، و بدافزارها می توانند بطور حیرت انگیزی برای سرقت کلیدها از طریق حافظه آن پرینترها اقدام کنند .

اگر یک چاپگر از جوهر ارزان قیمت استفاده کند ممکن است با گذشت زمان از بین برود یا محو شود و بدین ترتیب کیف پول غیر قابل دسترس شود . همچنین اگر کاغذ گم شود ، دزدیده شود ، پاره شود یا آسیب دیده باشد نیز مجددا دسترسی به تمام دارایی ذخیره شده در آن از بین می رود . اگر کاربر یک کلید را اشتباه ذخیره کرده باشد یا اگر نرم افزار کیف پول دیگر قالب کلید خصوصی کیف پول چاپ شده را تشخیص ندهد بازهم مشکلات ذکر شده در بالا پیش می آید .

اخیراً ، سرمایه گذاران استفاده از کیف پول های کاغذی را به دلیل خطرات زیادی که منجر به از دست کل سرمایه یک فرد می شود را یک اشتباه می دانند . کلیدهای خصوصی چاپ شده ممکن است که اشتباها در جلوی دید سایر افراد قرار بگیرد یا می توانند بطور تصادفی برای ارسال بیت کوین به جای دریافت آنها استفاده شوند ، به خصوص اگر کاربران با سیستم کلیدی نا آشنا باشند ، پس در یک نتیجه گیری می توانیم بگوییم که استفاده از کیف پول های کاغذی در کنار فوایدی که دارد مضرات بسیار جدی دارد بنابراین استفاده از این نوع کیف پول ها برای ذخیره دارایی های زیاد توصیه نمی شود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.