کیف پول گرم چیست ؟

کیف پول گرم چیست ؟

کیف پول گرم (Hot Wallet) ابزاری است که به دارندگان ارزهای دیجیتال امکان دریافت و ارسال توکن های دیجیتال را می دهد . بر خلاف ارزهای سنتی ، هیچ بانک اختصاصی یا محل فیزیکی برای حفظ امنیت دارایی های دیجیتالی تعبیه نشده است . در عوض کیف پول های کریپتوکارنسی ابزاری هستند که معمولاً برای ذخیره و محافظت از این دارایی ها مورد استفاده قرار می گیرند و به اشکال و انواع مختلفی ارائه می شوند .

یکی از محبوب ترین انواع کیف پول های ارزهای دیجیتال ، کیف پول گرم نامیده می باشد . تفاوت کیف پول گرم و کیف پول سرد در این است که کیف پول های گرم به اینترنت متصل هستند ، در حالی که کیف پول های سرد به صورت آفلاین و بدون اینترنت هستند .

 

مفهوم کیف پول های گرم

دلایل مختلفی وجود دارد برای این که یک سرمایه گذار تمایل داشته باشد که دارایی های دیجیتال خود به اینترنت متصل باشند یا نباشند اما چیزی که واضح است این موضوع می باشد که تقریبا تمامی کاربران این حوزه تمایل به داشتن همزمان یک نوع از این کیف پول ها (گرم و سرد) دارند و در بین آن ها رایج نیست که همزمان از کیف پول های گرم و سرد استفاده کنند .

بزرگترین مزیت نگهداری ارزهای دیجیتال در یک کیف پول گرم این است که می توان از آن برای تراکنش های روزمره استفاده کرد . افرادی که به دنبال خرید با دارایی های دیجیتال خود هستند ، می توانند از یک کیف پول گرم استفاده کنند ، زیرا دارایی های موجود در آن می توانند از طریق اینترنت و به سرعت قابل انتقال باشند .

از طرف دیگر ، کیف پولهای گرم بیشتر از کیف پول های سرد در معرض مشکلات امنیتی و یا هک و غیره هستند . با این حال ، یک کیف پول گرم یک روش نا امن برای ذخیره ارزهای شما نیست . در عوض ، در مقایسه با یک روش ذخیره سازی سرد که کاملاً از اکوسیستم اینترنت خارج می باشد ، یک کیف پول گرم خطر بیشتری را برای دارنده ایجاد می کند زیرا می تواند به اینترنت دسترسی مستقیم داشته باشد .

 

یک کیف پول گرم چگونه کار می کند ؟

بعد از اینکه یک سرمایه گذار تصمیم به خرید یک ارز دیجیتالی می گیرد ، او باید تصمیم بگیرد که چگونه و در کجا میخواهد دارای دیجیتال خود را نگهداری کند . درست است که به این فضاهای ذخیره سازی ، کیف پول گفته می شود ولی این اسم تا حدودی گمراه کننده است زیرا کیف پول های گرم در واقع ارزهای دیجیتال را مانند کیف پول های سنتی ، ذخیره نمی کنند . نقش کیف پول های گرم کمک به تسهیل هرگونه تغییر در سابقه تراکنش های ذخیره شده در دفترکل توزیع شده ی بلاکچین است .

برای یک سرمایه گذار ارزهای دیجیتال ، کلیدهای عمومی و خصوصی مهمترین عناصر یک کیف پول هستند . کلیدهای عمومی شبیه شماره حساب هستند ، آنها کیف پول را به گونه ای مشخص می کنند که کاربر بدون مشخص کردن هویت خود بتواند توکن های دیجیتالی را دریافت کند . کلیدهای خصوصی شبیه به رمز عبور هستند . آنها به کاربر اجازه می دهند به کیف پول دسترسی پیدا کند و مانده حساب را بررسی کند ، معاملات را انجام دهد و غیره . بدون هر یک از این کلیدها ، کیف پول چیزه بی فایده ای است .

 

امنیت و کیف پول های گرم

ایمنی و امنیت کیف پول گرم تا حد زیادی به رفتار کاربر بستگی دارد . هرگونه کالای ذخیره شده در یک کیف پول گرم به نوعی در معرض حمله قرار دارد زیرا کلیدهای عمومی و خصوصی در اینترنت ذخیره می شوند .

سرمایه گذاران با تجربه کریپتوکارنسی تنها بخش کوچکی از دارایی خود را در کیف پول گرم نگه می دارند زیرا یک هکر هیچ وقت زحمت نفوذ به یک حساب برای مقدار اندکی ارز را نمی کند و به فرض اگر هم این کار را بکند سرمایه گذار ضرر بزرگی را متحمل نمی شود . به عنوان مثال ، آنها فقط مبلغی را که قصد دارند در آینده نزدیک خرج کنند ، در کیف پول گرم خود نگه میدارند . دارایی های باقیمانده آنها تا زمانی که برای معاملات خاص لازم باشد در کیف پول سرد باقی می مانند .

برخی از سرمایه گذاران تصمیم می گیرند تا ارزهای خود را در حساب های مرتبط با صرافی های محبوب مانند Bitstamp یا Poloniex نگهداری کنند . این شرکت ها وجوه شما را در زیرساخت های خود ذخیره می کنند و می توانند ارائه دهنده کیف پول گرم محسوب شوند . اگر یک سرمایه گذار توکن های خود را در یک حساب Bitstamp یا Poloniex نگه داشته باشد ، و یک مهاجم به یکی از سرورهای این شرکت دسترسی پیدا کند ، در صورتی که هکر موفق به ورود به آن حساب ها شود و دارایی فرد از دست برود ، صرافی هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد ، از طرف دیگر صرافی ها به دلیل در گردش داشتن حجم زیاد ارزهای دیجیتال همیشه اولین هدف برای حمله های هکرها بوده اند ، برای همین همیشه تاکید می شود که نباید از صرافی ها به عنوان محل ذخیره دارایی دیجیتال خود استفاده کنید .

از آنجا که بسیاری از صرافی های برتر ارزهای دیجیتال به کاربران امکان انتقال بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را می دهند ، کاربران معمولا مقادیر کمی از ارزهای مختلف را در حساب های خود در صرافی ها نگه میدارند . اگر آنها تعادل قابل توجهی از هر ارزی را حفظ کنند ، خطر بیشتری برای جلب توجه هکرها وجود دارد یا در صورت سرقت ، بخش قابل توجهی از دارایی های خود را از دست می دهید .

 

انواع کیف پول های گرم

انواع کیف پول های گرم برای سرمایه گذاران در دسترس است که بسیاری از آنها رایگان هستند . برخی از کیف پول ها به طور ویژه برای استفاده توسط تلفن همراه یا برخی دیگر برای استفاده در وب طراحی شده اند .

یک سرمایه گذار قبل از انتخاب و استفاده از کیف پول باید تحقیقات گسترده ای در باره آن بکند زیرا سازندگان کیف پول ها دارای تخصص ها ، تعهدات و شخصیت های کاری متفاوت هستند و قطعا این موارد را در ساخت کیف پول ها لحاظ می کنند .

همچنین این موارد در مورد ارائه بروزرسانی ها هم تاثیر گذار است زیرا کیف پولی که از یک تیم پشتیبان قوی بهره ببرد باید به طور مداوم برای در امان ماندن از حمله های هکری ، به روزرسانی ارائه دهد .

کیف پول های گرم نرم افزاری

کیف پول های گرم نرم افزاری ، برنامه های قابل دانلودی هستند که به هیچ صرافی خاصی وابسته نیستند ، با استفاده از این کیف پول ها شما کنترل کلید خصوصی خود را در دست دارید بنابراین ارزهای دیجیتال شما تحت کنترل شما باقی می مانند . با این حال دارایی های شما همچنان آسیب پذیر است ، زیرا کیف پول شما به اینترنت متصل است و از لحاظ تئوری یک هکر می تواند به آن دسترسی پیدا کند .

برخی از کاربران ترجیح می دهند دارایی های دیجیتال خود را در یک کیف پول فیزیکی نگه دارند . کیف پول های فیزیکی وسایلی هستند شبیه به فلش مموری USB با قابلیت ذخیره کلیدهای ارزهای دیجیتال . این کیف پول ها گرم نیستند زیرا فقط با اتصال مستقیم به یک کامپیوتر قابل دسترسی هستند و نیازی به اتصال به اینترنت ندارند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.