هش ریت یا هش پاور چیست ؟

اگر تازه وارد دنیای ارزهای رمزنگاری شده اید ، قطعا بارها شنیده اید که نرخ هش ریت بیت کوین ، که به عنوان هش پاور نیز گفته می شود ، افزایش یافته یا پایین آمده است. آیا این اصطلاح شما را متعجب می کند که در واقع به چه معنی است؟

میزان هش ریت به دلایلی برای شبکه بیت کوین بسیار مهم و ضروری است که در این مقاله بیشتر توضیح خواهیم داد ، در ادامه با ایران بیت همراه باشید :

توجه: هش ریت / هش پاور در تمام ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد ولی برای مثال های این مقاله از بیت کوین استفاده می کنیم زیرا اکثر ما این کریپتوکارنسی را می شناسیم .

میزان هش یا هش ریت یا هش پاور چیست؟

هش ریت یا هش پاور واحد اندازه گیری است که میزان کارکرد شبکه بیت کوین را مداوم اندازه گیری می کند . منظور از کارکرد مداوم این است که برای تولید و پیدا کردن بلاک در میانگین متوسط ​​۱۰ دقیقه چه مقدار توان مصرف می کند.

بیت کوین انرژِی زیادی مصرف می کند ، زیرا مجبور است محاسبات فشرده ریاضی را برای یافتن بلاک ها مرتبا حل کند . این محاسبات برای یافتن بلاک ها ، اساسا محاسبات ریاضیاتی هستند که یک ماینر نمی تواند بدون انجام این محاسبات به بلاک دست پیدا کند .

برای ماین موفقیت آمیز یک بلاک ، ماینر نیاز دارد تا  فایل سرایند (هدر) بلاک را طوری هش کند که کمتر یا برابر با “تابع هدف” باشد .

در زمان نگارش این مقاله تابع هدف همان هش SHA-256 در هدر بلاک  است که باید یک رشته ۲۵۶ بیتی باشد و باید با ۱۸ عدد صفر شروع شود . تابع هدف هر ۲۰۱۶ بلاک همراه با سختی شبکه تغیر میکند .

ماینر ها با تغیر بخش کوچکی از هدر بلاک به هش خاص خود می رسند که به این فرآیند در اصطلاح ” هدف فعلی ” یا “ Nonce “ گفته می شود . یک ” هدف فعلی ” همیشه با صفر شروع می شود و هر بار برای به دست آوردن هش یا هدف مورد نیاز افزایش پیدا می کند .

از آنجایی که تغیرات ” هدف فعلی ” به صورت تصادفی اتفاق می افتند ، احتمال یافتن  این هش (یا هدف) به خصوص که با این تعداد صفر ها شروع می شود بسیار کم است . بنابراین تلاش های بسیار زیادی باید توسط یک ماینر صورت پذیرد تا بتواند از عهده تغیرات سریع ” هدف فعلی ” برآید .

و هر تلاش انجام شده توسط ماینر در هر ثانیه ، میزان هش یا هش پاور نامیده می شود .هش پاور یا این تلاش برای حدس زدنِ ” نانس ” ، توسط ماینر ها انجام می شود که بلاک های بیت کوین را با فرایندی به نام “مایینیگ”  استخراج می کنند .

میزان هش و واحد آن چگونه اندازه گیری می شود؟

همانطور که گفتیم میزان هش همان واحدی است که در هر ثانیه اندازه گیری می شود و در اینجا برخی از واحد های  معمول برای ارجاع آن بکار برده می شوند در زیر شما نمایش می دهیم

واحد های هش ریت

۱ KH/s یا هزار هش بر ثانیه؛ معادل یک کیلوهش بر ثانیه

۱ MH/s یا یک میلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک مگاهش بر ثانیه

۱ GH/s یا یک میلیارد هش بر ثانیه؛ معادل یک گیگاهش بر ثانیه

۱ TH/s یا یک تریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک تراهش بر ثانیه

۱ PH/s یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک پتاهش بر ثانیه

۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک اگزاهش بر ثانیه

تبدیلات رایج هش ریت ها 

یک مگاهش بر ثانیه معادل ۱,۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه است

یک گیگاهش معادل ۱,۰۰۰ مگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰ کیلوهش برثانیه است

هشت ریت شبکه بیت کوین و توضیح آن

در حال حاظر هش ریت شبکه بیت کوین ۵۰  TH / s ( تراهش بر ثانیه ) است ، این شاخص با افزایش تعداد استخراج کننده ها زیاد می شود .

هشت ریت ،پاداش ماینر ها و سختی شبکه

میزان هشت ریت ،پاداش ماینر ها و سختی شبکه از جهات مختلف به یکدیگر وابسته اند .هر زمان که سختی شبکه بیت کوین بالا برود ،میزان هش بیشتر می شود .

 برای استخراج هر بلاک ، ماینر ها ۱۲٫۵ بیت کوین  پاداش به علاوه کارمزد تراکنش دریافت می کنند .

با اضافه شدن هر ماینتر به شبکه ، سختی شبکه بیت کوین بیشتر شده و بنابراین نیاز به قدرت هش افزایش می یابد (یعنی برای یافتن راه حل باید حدس و گمان های محاسباتی بیشتری در هر ثانیه انجام شود ).

این افزایش هش در پروتکل بیت کوین اعمال می شود ، تا میانگین زمان استخراج هر بلاک ۱۰ دقیقه باقی بماند وگرنه با اضافه شدن ماینر ها در صورتی که هش شبکه تغیر نکند ، بلاک ها به سرعت ماین شده و بیت کوین ها تمام می شوند L .

پس از خواندن این مقاله ، شما ممکن است تصمیم بگیرید با با اتصال یک دستگاه ماینر به شبکه بیت کوین ،بیت کوین استخراج کنید اما این یک امر بسیار پر هزینه و انرژی بر است که همه افراد نمی توانند از آن استفاده کنند . این کار شما را ملزم به درگیر کردن سرمایه زیادی برای خرید تجهزات گران قیمت و پرداخت قبوض سنگین برق می کند .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.