eCash چیست ؟
برچسب , , نظر: 0 0 تاریخ نوشته:25 - فوریه - 2020

eCash چیست ؟

eCash یک سیستم دیجیتالی بود که انتقال وجوه را به صورت ناشناس تسهیل می کرد و از این بابت می توانست برای ارزهای دیجیتال بسیار مفید باشد . هدف آن تأمین امنیت حریم شخصی افرادی بود که از اینترنت برای پرداخت های خرد (کمتر از یک دلار) استفاده می کردند . eCash توسط دکتر David Chaum در سال ۱۹۹۰ توسط شرکت وی به نام DigiCash ساخته شد . علیرغم عدم توجه بانک های بزرگ به این پروژه ، eCash هیچگاه از فعالیت خود دست نکشید اما DigiCash در سال ۱۹۹۸ به ورشکستگی رسید و فروخته شد . در سال ۲۰۱۸ ، دکتر Chaum یک استارت اپ را بر محور رمزنگاری ایجاد کرد .

مفهوم eCash

eCash چیست ؟ایده eCash در سال ۱۹۸۳ از طرف دکتر دیوید چائوم مطرح شد . او در زمان پیدایش اینترنت در فکر چاره اندیشی برای مشکلات مربوط به حریم شخصی بود . او نه تنها از مفهوم حریم شخصی را چندین پله ارتقا داد بلکه تلاش بسیاری برای توسعه یک سیستم پرداخت ناشناس برای حفظ حریم خصوصی کاربران انجام داد . این فرایند حتی قبل از دسترسی عموم به اینترنت بود . در سال ۱۹۹۰ ، Chaum برای تحقق ایده خود در رابطه با eCash ، شرکت DigiCash را ایجاد کرد .

مفهوم اصلی  eCash در واقع بر اساس “امضاهای کور” بود . امضای کور نوعی امضای دیجیتالی است که در آن محتوای پیام قبل از امضا نامرئی است . به این ترتیب ، هیچ کاربری قادر به برداشت و انجام معاملات نیست . پول مورد استفاده در این سیستم “CyberBucks” نامیده می شد .

شروع و پایان eCash

DigiCash در دهه ۱۹۹۰ هنگامی که هنوز شرکت های اینترنتی روی کار نیامده بودند ، محبوبیت  زیادی به دست آورد . این شرکت با بسیاری از بانکهایی که قصد استفاده از این بستر را داشتند ، قراردادهایی امضا کرد . این بانک ها شامل Deutsche Bank (DB)  ، Credit Suisse (CS) و سایر بانک های سراسر جهان بودند . مایکروسافت همچنین به eCash برای استفاده در ویندوز ۹۵ علاقه داشت اما این دو شرکت نتوانستند به توافق برسند .

بانک هایی که تصمیم به استفاده از eCash داشتند ، آزمایش این بستر را آغاز کردند اما هرگز نتوانستند آن را به عنوان خدمتی مناسب به مشتریان خود ارائه کنند . تنها بانکی که توانسته بود از این پلتفرم به درستی استفاده کند ، Mark Twain Bank در سنت لوئیس ، میسوری بود . این سرویس برای خریداران رایگان بود ، اما فروشندگان مجبور بودند مقداری کارمزد را بپردازند . بانکMark Twain 300 شرکت و ۵۰۰۰ کاربر شخصی را برای استفاده از این سیستم ثبت نام کرده بود اما این پلت فرم هیچگاه نتوانست نظر عامه ی مردم را به خود جلب کند . طبق گفته Chaum ، “با بزرگ شدن وب ، کیفیت کاربرانی که از این سیستم استفاده می کردند نیز کاهش یافت ، به طوری که توضیح اهمیت حفظ حریم خصوصی برای آنها دشوار بود.”

DigiCash سرانجام در سال ۱۹۹۸ به ورشکستگی رسید . این شرکت به همراه اختراعات ثبت شده برای eCash به eCash Technologies فروخته شد . این شرکت اکنون با نام تجاری Due Inc فعالیت می کند .

eCash و امنیت آنلاین امروز

علیرغم عدم موفقیت DigiCash و همراه با آن eCash ، امنیت آنلاین موضوعی است که در حوزه دیجیتال تا به امروز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است . اطلاعات مالی ، ذخیره شده در رایانه یا دستگاه های الکترونیکی یا اینترنت به طور کلی در برابر هکرها آسیب پذیر هستند . ارزهای دیجیتالی ، مانند بیت کوین که امروزه بسیار محبوب هستند ، پایه و اساس خود را مدیون eCash هستند . در حقیقت ، بسیاری دکتر Chaum را پدر ارزهای دیجیتال می دانند .

در سال ۲۰۱۸ ، Chaum یک استارت آپ جدید به نام Elixxir را راه اندازی کرد ، که هدف از آن ایجاد یک شبکه رمزنگاری با محوریت ناشناس ماندن ارتباطات است ، و توسط کاربران کنترل می شود تا از اطلاعات شخصی خود جز در مواردی که رضایت دارند ، استفاده نشود .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.