ETF بیت کوین چیست ؟

ETF بیت کوین چیست ؟

اینطور که به نظر می رسد کم کم به نقطه ی تلاقی دو مورد از محبوب ترین زمینه های سرمایه گذاری در جهان میرسیم . عده ای به سرمایه گذاری در بورس های کاملا قانونی و معبر علاقه دارند و عده ای نیز به سرمایه گذاری در دارایی های پر افت و خیزی مانند بیت کوین و در مجموع دنیای ارزهای دیجیتال . اما این وسط عده ای نیز هستند که علاقمند به سرمایه گذاری در بیت کوین اما به صورت قانونی و تحت نظارت بورس هستند ، یعنی ترکیبی از دو گروه بالا .

 

به صورت خلاصه ETF یعنی خرید و فروش (سهام) ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به صورت قانونی در بورس تحت عنوان صندوق های قابل معامله یا Exchange-Traded_Funds که به صورت مخفف به آن ETF گفته می شود . تلاش ها در راه اندازی اولین ETF بیت کوین ناکام بوده است به طوری که تا الان کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) چندین بار درخواست های ETF بیت کوین را رد کرده است . دلیل این امر نیز این است که قیمت بیت کوین تا حد زیادی توسط نهنگ ها کنترل می شود و نوسان افسار گسیخته و غیر قابل کنترلی دارد ، علاوه بر این کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) همواره برای تصمیم گیری در مورد ETF بیت کوین به دلیل این که این ارز دیجیتال یک دارایی تست نشده بوده و تایید آن به منزله ورود این کریپتو به سمت عامه ی مردم می باشد ، مردد بوده است .

ETF بیت کوین چگونه کار می کند ؟

قبل از این که به توضیح مزایا و معایب یک ETF بیت کوین بپردازیم ، بیایید یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم که یک ETF بیت کوین واقعا چیست ؟

ETF نوعی از صندوق های سرمایه‌گذاری است که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار معامله می‌شود و ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند ؛ یعنی شما می توانید یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید یا بفروشید .  شما با خرید واحدهای ETF ، پول خود را در صندوقی سرمایه گذاری می‌کنید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی می‌کند تا با گرفتن یک سری تصمیمات از سهام و انواع اوراق بهادار ، سود کسب کند .

ETF بیت کوین به کاربران اجازه می دهد تا بدون وارد شدن به روند پیچیده ترید بیت کوین ، به راحتی آن را خریداری کرده و یا به فروش برسانند . همچنین افرادی که از طریق ETF بیت کوین خریداری می کنند ، به این دلیل که به طور مستقیم بیت کوین را خریداری نمی کنند ، نیازی به نگرانی از بابت نحوه ذخیره آن و مسائل امنیتی نخواهند داشت .

اگر بخواهیم به صورت خیلی خلاصه بیان کنیم ، ETF بیت کوین یعنی خرید این ارز دیجیتال در بورس ، درست همانند سهام های دیگری که روزانه میلیارد ها بار خرید و فروش می شوند .

چرا به طور مستقیم در بیت کوین سرمایه گذاری نکنیم ؟

اگر قیمت ETF بیت کوین دقیقا برابر با قیمت اصلی خود بیت کوین است ، پس چرا مستقیما بیت کوین نخریم و یک سازمان ثالث را وارد بازی کنیم ؟ چندین دلیل برای این موضوع وجود دارد :

اول این که همانطور که در بالا نیز گفته شد ، با خرید ETF بیت کوین ، دیگر نیازی به نگرانی از بابت محل و نحوه ذخیره آن و به طور کلی مسائل امنیتی نخواهید داشت . دوم این که دیگر نیازی به سر و کله زدن با صرافی های ارز دیجیتال و پیچیدگی های آن ها نخواهید داشت . شما به راحتی می توانید از طریق بورس بیت کوین خریده و بفروشید .

شاید مهم ترین مزیت ETF بیت کوین ، شناخته تر شدن آن نسبت به ارزهای دیجیتال باشد . علیرغم این که ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین در سال های اخیر بسیار مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته اند ولی همچنان به نسبت بازارهای بورس خیلی عقب هستند و اغلب مردم میترسند که به بازار سرمایه گذاری خارج از بورس اعتماد کنند . شما یک فرد علاقمند به بیت کوین را فرض کنید ، برای این که وی بتواند از طرق معمولی و صرافی ها بیت کوین بخرد ، باید زمان زیادی را صرف یادگیری انواع کیف پول ها و صرافی ها و نحوه خرید و فروش کند ، اما با ETF به راحتی می تواند در بورس سهام بیت کوین را بخرد یا بفروشد . بدون نیاز به هر گونه دانش قبلی .

مسیر پذیرفته شدن ETF بیت کوین

با توجه به سود سرشار آن ، شرکت های زیادی تا کنون به دنبال راه اندازی ETF بیت کوین بوده اند ولی با مخالفت دستگاه های نظارتی روبرو شده اند . Cameron  و  Tyler Winklevossکه به دلیل سرمایه گذاری های سنگین در سهام فیس بوک و اخیرا برای ایجاد ارز دیجیتال با ارزش ثابت و قانونی Gemini شهرت زیادی دارند ، درخواست خود برای ایجاد ETF بیت کوین به نام Winksvoss Bitcoin Trust را به مقامات ارائه داده اما در سال ۲۰۱۷ توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) رد شد . (SEC) دلیل رد این تقاضا را استفاده ی بیت کوین در صرافی های غیر قانونی که در نتیجه آن مورد دستکاری قرار گرفتن قیمت این ارز اعلام کرد . اما برادران Winksvoss  دست از تلاش برنداشتند و در سال ۲۰۱۸ حق ثبت اختراع برای یک صرافی به نام Winklevoss IP LLP را گرفتند .

علیرغم تلاش برادران Winksvoss  برای تبدیل شدن به اولین دارنده ETF بیت کوین ، شرکت های دیگری نیز در این زمینه تلاش می کردند . صرافی (CBOE) که معاملات آتی را برای بیت کوین پیشنهاد می دهد نیز امیدوارد است تا بتواند از (SEC) مجوزهای ETF بیت کوین را دریافت کند .

نتیجه گیری

اگر چه (SEC) تا کنون هیچ یک از ETF های بیت کوین را تایید نکرده است اما سرمایه گذاران خوش بین هستند که این اتفاق در آینده بیافتد . اکنون با گذشت چند سال از پیدایش ارزهای دیجیتال و تعدیل شدن بازارهای رمزنگاری ، قانون گذاران فقدان وجود معاملات ارزهای دیجیتال در بورس را درک کرده و احتمال دارد تا در آینده ای نه چندان دور ، ETF بیت کوین تصویب شود .

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) برنامه ای را برای دریافت نظرات مردم در خصوص ETF بیت کوین در نظر گرفته است که اکثر قریب به اتفاق نظر دهندگان بر لزوم تصویب ETF تاکید دارند . اولین ETF بیت کوین که تصویب شود ، احتمالا با موفقیت شگرفی روبرو خواهد شد به این دلیل که هم افرادی که اکنون در بیت کوین سرمایه گذاری دارند با خیالی آسوده تر به این مسیر قدم می گذارند و هم افرادی که به بیت کوین علاقه داشته ولی از خطرات امنیتی آن هراس داشتند . تایید ETF بیت کوین به دلیل بالا رفتن حجم سرمایه آن می تواند تاثیرات مستقیمی روی افزایش قیمت این ارز دیجیتال بگذارد .

اشتراک گذاری این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.